Studia to coś innego

Byłeś już w podstawówce. Być może byłeś w gimnazjum. Jeśli byłeś także w liceum ogólnokształcącym, to tak naprawdę jeszcze nie wiesz czym jest wybór szkoły. Czemu? Tak naprawdę bez względu na to, do której z powyższych być poszedł i tak program był zasadniczo taki sam. Wręcz musiał taki być, ponieważ na koniec danej szkoły wszyscy uczniowie musieli przystąpić do jednego egzaminu. Jeśli byłeś natomiast w technikum lub profilowanym liceum, to poznałeś już jakiś smak wyboru. Tak też będzie ze studiami. Kierunki studiów rozkładają się przed tobą niczym kolorowy wachlarz. Dopiero teraz tak naprawdę, możesz podjąć decyzję, w którą stronę chcesz podążać. Obiecuję ci, wybór nie będzie prosty.

Kierunek


Zazwyczaj największym problemem dotyczącym studiów jest podjęcie decyzji i zdecydowanie się na jeden lub dwa kierunki, chociaż jest ich całe mnóstwo. Zapewne będzie interesować cię wiele z nich, ale musisz zadać sobie pytanie w czym naprawdę będziesz czuł się dobrze. Kierunek, który wybierzesz, będzie towarzyszył ci przez kolejne 3 lata lub dłużej. Przede wszystkim więc, zastanów się. Przemyśl kilka razy czy to, co bierzesz pod uwagę po prostu cię ciekawi, czy faktycznie inspiruje i chcesz wiązać z tym swoją przyszłość oraz zawód.

Uczelnia


Jeśli już znalazłeś najbardziej przemawiające do ciebie kierunki, to pora sprawdzić na jakich uczelniach są one wykładane. Może okazać się, że jest ich kilka i czym wtedy się kierować?
– ranking – Istnieje wiele rankingów szkół, między innymi uczelni wyższych. Warto na nie spojrzeć, aczkolwiek nie tylko nimi należy się kierować. Powinny być jedynie wskazówką, nie dominującym wyznacznikiem.
– opinie studentów – To jest za to najważniejszy aspekt. Najwięcej przyziemnych faktów, wad i zalet uczelni można się dowiedzieć od ludzi, którzy na niej studiują lub studiowali. To oni przebrnęli przez te lata na wykładach i wiedzą czy warto.
– działalność dodatkowa – Warto zwrócić uwagę na to, jak wiele uczelnia robi poza samymi zajęciami dla studentów. Wyższa szkoła to czas, kiedy można się sprawdzić i spróbować wielu rzeczy. Dobrze jest zatem zorientować się jakie koła naukowe proponuje uczelnia.
– miejsce – Dla niektórych będzie to bardzo istotny wyznacznik, dla innych nic nieznaczący. Ci, którzy mogą pozwolić sobie na wynajem mieszkania lub akademik nie będą zwracać uwagi na to, czy przeniosą się na drugi koniec kraju czy poza jego granice. Jednak nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj