Różnica między liceum a technikum

Do matury podchodzą zarówno uczniowie technikum, jak i liceum. W przypadku technikum ma się już zapewniony zawód, i przynajmniej teoretycznie można szukać pracy w swojej dziedzinie. Jednak bardzo często, głownie w tych zawodach gdzie wykonuję się pracę fizyczną warto iść o krok dalej, skończyć w podobnym kierunku lub tym samym co technikum studia, przynajmniej licencjat lub inżynier, by mieć większe szanse w przyszłości na awans i oczywiście większe zarobki. Czasem wyuczony w technikum zawód okazuję się nie przynosić satysfakcji lub z jakiś innych przyczyn decyduję się, że nie będzie się wykonywać tego zawodu. W takim przypadku nic nie stoi na przeszkodzie by uczyć się dalej, na kierunku który wydaję się interesujący.
Z kolei licealiści mają po zadaniu matury wykształcenie średnie ogólne. Ciężko tu ukierunkowywać się na konkretny zawód tylko po takiej szkole, dlatego większość osób po maturze wybiera się do szkoły wyższej. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by studiować taki kierunek, o jakim się marzy, najlepiej zadać z dobrym wynikiem maturę z przedmiotu lub przedmiotów branych pod uwagę, przy przyjęciu na dany kierunek. Ale jednak bardzo często pojawia się pytanie, czasem jeszcze w szkole średniej, jaki kierunek studiów wybrać?

Kierunki studiów

Bardzo często nie tylko nie tylko maturzyści, ale także ich rodzice zastanawiają się nad tym jaki kierunek studiów wybrać? Odpowiedz na to pytanie może nie być wcale taka łatwa. Zależy wszystkim przecież na tym by zainteresowania przyszłego studenta były powiązane z kierunkiem studiów, ale by kierunek był takim po którym nie trzeba będzie martwić się o pracę. Studenci informatyki i innych studiów związanych z IT, i nowymi technologiami na pewno nie będą martwić się o pracę, a zarobki po studiach są satysfakcjonujące. W najbliższym czasie również mogą być poszukiwani pracownicy HR, można spodziewać większego zapotrzebowania na specjalistów z dziedziny ochronny środowiska. Warto też  uczyć się języków obcych, oprócz ciągle królującego angielskiego, trzeba wziąć pod uwagę również chiński czy japoński. Jeśli przyszły student jeszcze się zastanawia nad kierunkiem studiów, można też pomyśleć o kierunkach medycznych. Te zawody jednak wymagają dużej odporności na stres, umiejętności pracowania pod presją, empatii i wyrozumiałości. Chodzi głownie o pielęgniarstwo, po 3 latach studiów można już zacząć pracę. Kierunek lekarski też może być dobrym wyborem, choć to trudne studia, a być może właśnie dlatego. W Polsce brakuję bardzo dużej ilość specjalistów, chyba wszystkich dziedzin medycyny.
Ważne, by przy wyborze kierunku nie kierować się tylko modą czy popularnością kierunku ale również swoimi zainteresowaniami, by zawód w przyszłości wykonywany spełniał oczekiwania i dawał uczucie spełnienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj