Zapisy do przedszkola, co warto wiedzieć?
Coraz częściej słyszymy pojęcie rekrutacja do przedszkola. Jednak znacznie bardziej znanym nam terminem jest rekrutacja do przedszkola lub do szkoły wyższej. Sam wybór przedszkola może przyprawić o zawrót głowy. Jakie więc kryteria musi spełnić nasza pociecha, aby dostać się do placówki, którą wybraliśmy? Jak będzie przebiegał proces rekrutacji? Kiedy zacząć składać wnioski? Co jeszcze powinieneś wiedzieć o rekrutacji? Spokojnie, zaraz rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości, odpowiadające na te oraz na inne pytania.
Jakie przedszkole będzie odpowiednie dla dziecka, jak je wybrać?
Po pierwsze należy stworzyć listę, zawierająca przedszkola w kolejności od tego, które najbardziej nam się podoba, a potem kolejne, które bierzemy pod uwagę, gdyby w pierwszym nie było miejsca. Jednak jak się do tego zabrać? Otóż trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników takich jak:
- Opinia o placówce – możesz zrobić rozeznanie wśród znajomych, którzy już zapisali swoje dziecko do przedszkola, na różnego rodzaju forach dla rodziców oraz przeczytać opinię w Internecie.
- Odległość od domu/ pracy rodzica – nie ukrywajmy, to jedni z ważniejszych kryteriów, na które patrzymy podczas wyboru placówki, a który może stanowić nie lada zagwostkę jeśli jest w pobliżu kilka przedszkoli.
- Oferta edukacyjna – zawiera w sobie różnego rodzaju zajęcia np. z języka angielskiego, logopedii,muzyki, rytmiki, plastyki czy tańców. Niektóre placówki mają także zajęcia z zooterapii np. dogoterapii.
Zapisy do przedszkola – jakie kryteria/formalności należy spełnić?
Jeżeli po prostu przedłużamy umowę – wówczas wystarczy złożyć 7 dni przed rozpoczęciem rekrutacji deklaracje o kontynuacji nauki w danym przedszkolu.
Jeśli składamy wniosek pierwszy raz należy pamiętać, iż najpierw składamy go drogą elektroniczną, następnie dostarczamy go w formie papierowej razem ze wskazanymi dokumentami.
Nie liczy się kolejność zgłoszeń, ale sytuacje, w których znajdują się dzieci, o czym mówi ustawa. W pierwszej kolejności do przedszkola dostaną się dzieci, które:
- Pochodzą z rodzin wielodzietnych.
- Posiadają orzeczenie o niepełnosprawności.
- Posiadają rodziców lub rodzeństwo z orzeczeniem o niepełnosprawności.
- Wychowywane są przez samotnych rodziców.
- Wychowywane są w rodzinach zastępczych.
Czy możesz się odwołać od negatywnej decyzji?
Tak, możesz się odwołać. Gdy zostaną opublikowane wyniki rekrutacji, masz 7 dni, aby złożyć wniosek do komisji rekrutacyjnej o sporządzenie uzasadnienia odmownej decyzji przyjęcia dziecka do przedszkola. Po otrzymaniu tego uzasadniania można wówczas w ciągu 7 dni odwołanie od decyzji.