Czasy szkolne kojarzą się z długimi godzinami spędzanymi nad książką – bez względu na to, czy to szkoła podstawowa, liceum czy czasy studenckie. Jak się okazuje, ilość godzin spędzonych nad książką nie zawsze przekłada się na szkolny sukces. Dlaczego? To proste – uczymy się długo, ale nieskutecznie. Co zrobić, by nauka stała się nie tylko przyjemna, ale też efektywna?

1. Twórz Mapy Myśli!

Mapy Myśli to nic innego jak graficzne rozpisanie zagadnienia. W centralnej części kartki umieść słowo kluczowe, temat, którego będzie dotyczyła Mapa Myśli. Jakie są Twoje skojarzenia z tym tematem? Stwórz odgałęzienia i zapisz je. A czy skojarzenia przywodzą Ci na myśl jeszcze jakieś informacje? Jeśli tak, stwórz kolejne odgałęzienia rozpoczynające się w miejscach poszczególnych skojarzeń głównych.

Jeżeli jesteś wzrokowcem, możesz Mapę Myśli dodatkowo ozdobić np. poprzez dodanie różnych kolorów lub narysowanie małych symbolicznych rysunków obok najważniejszych zagadnień. Dzięki Mapie Myśli szybko uporządkujesz materiał, a podczas prezentacji czy powtórzenia materiału będziesz płynnie przechodził z jednego skojarzenia do następnego.

2. Użyj wyobraźni!

Nie od dziś wiadomo, że jesteśmy w stanie zapamiętać przede wszystkim to, co wpływa na nasze emocje. Jeżeli więc chcesz zapamiętać daty, twórz w swojej głowie całe historie skojarzeń! Może uda Ci się jakieś historyczne wydarzenie skojarzyć ze swoim życiem? Im bardziej barwną i zaskakującą historię stworzysz, tym większa szansa, że zapamiętasz poszczególne słowa oraz daty.

3. Bądź dobrym strategiem!

Naukę trzeba również odpowiednio zaplanować. Zacznij naukę od zagadnienia, które jest dla Ciebie w miarę zrozumiałe lub rozwiąż zadania z przedmiotu, z którego jesteś orłem. Dopiero potem przejdź do zagadnienia trudniejszego – dzięki temu, że chwilę wcześniej udało Ci się z sukcesem rozwiązać prostsze zadania, będziesz miał motywację, by zastanowić się nad trudniejszym zagadnieniem.

Pamiętaj również o przerwach. Co 30-45 minut w zależności od indywidualnych predyspozycji staraj się wstać od biurka, zrobić kilka skłonów, przez chwilę popatrzeć przez okno. Nie sięgaj w tym czasie po telefon, w przeciwnym wypadku możesz narazić się na niepotrzebną stratę czasu i energii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj