Dzieci mogą spędzać wiele czasu ucząc się, ale i tak wyniki mogą być słabe. Dlatego warto pamiętać, że liczy się nie czas, ale sposób uczenia się. Tutaj pojawia się jakże uzasadnione pytanie, czyli jak się uczyć, aby się nauczyć? Odpowiedź może być jedna, a więc trzeba się uczyć efektywnie, ale też unikać błędów. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam aż 5 najczęstszych błędów, które popełniają uczniowie podczas uczenia się.
Błąd nr 1: ucz się w ciągu dnia, a nie w nocy
Co roku odbywa się rekrutacja do szkół średnich i co roku można odnieść wrażenie, że uczniowie mają coraz gorsze wyniki z egzaminów. Oczywiście można przejść na tym do porządku dziennego, wszak i matury z roku na rok są łatwiejsze, a wyniki gorsze, ale można także coś z tym zrobić. Otóż klucz do sukcesu jest łatwy i trudny zarazem, wszak kluczem jest efektywna nauka. Dlatego też każdy uczeń powinien wiedzieć, że uczyć się należy w ciągu dnia, nawet w weekend, a nie w nocy czy, co jeszcze gorsze, nad ranem. Zaczynając naukę w godzinach, w których raczej powinno się spać niejako z góry zgadzamy się na brak efektywności. Pamiętajcie też, że nie ma znaczenia, że uczyliście się 8 godzin, gdy i tak efektów nie widać. Czasem wystarczy pouczyć się godzinę, by nauczyć się więcej niż przez 8 godzin nocnej nauki.
Błąd nr 2: skup się!
„Skup się”. Te dwa słowa często młodzi ludzie słyszą od swoich rodziców i nauczycieli, ale i tak efektów nie widać. Cóż problem ze skupieniem dotyczy sporej ilości uczniów czy studentów, a nawet pracowników. Zatem pamiętajcie, że jeżeli nauka ma przynosić efekty, to musicie być skupieni. Choć to truizm, to jednak wiele osób o tym zapomina. Ucząc się trzeba być skoncentrowanym tylko na treściach, których próbujemy się nauczyć, a więc nie może być żadnych rozpraszaczy. Smartfon powinie być schowany, telewizor i komputer wyłączony. Tylko tak można liczyć na nauczenie się danego materiału. Siedzenie i udawanie, że się uczymy nie ma zupełnie sensu i jest zwyczajną stratą czasu.
Błąd nr 3: czytanie i nie powtarzanie
Ok, każdy jest inny i każdy może mieć inny styl uczenia się, ale jeżeli Wasz nie przynosi efektów, to jednak czas na zmianę. Otóż sposobów nauki jest wiele i jednocześnie każdy może korzystać z innego. Ale jest jednak we wszystkich stylach nauki jeden wspólny mianownik, aby móc myśleć o efektywnej nauce trzeba pamiętać jak ważne jest czytanie ze zrozumieniem, a następnie powtarzanie danej partii materiału. Można także na bieżąco robić notatki, ale nie ściągi. Takie notatki mogą być streszczeniem materiału, ale i zwróceniem uwagi na najważniejsze zagadnienia. Pamiętajcie też, że podczas robienia notatek także sporo możecie się nauczyć. Jeżeli kończycie szkołę podstawową i czeka Was rekrutowanie do liceów to musicie też wiedzieć, że aby dostać się do wymarzonej szkoły bardzo ważne są nie tylko dobre wyniki w nauce, ale też uzyskanie dobrego wyniku z egzaminu.
Błąd nr 4: na głodniaka
Aby móc się efektywnie uczyć nie można być głodnym, ale i przejedzonym. Jednak pamiętajcie, że podstawą jest zjedzenie porządnego śniadania, następnie drugiego śniadania i obiadu. Po obiedzie możecie chwilę odpocząć i czas najwyższy wziąć się za uczenie się. Ale nie liczy się także ilość jedzenia, lecz przede wszystkim jakość. Posiłki powinny być lekkostrawne i przygotowane na bazie warzyw. Nie należy także podjadać podczas uczenia się. Jedzeniu śmieciowemu mówimy stanowcze nie!
Błąd nr 5: nie wysypianie się
O tym jak ważny jest sen chyba nie musimy przypominać. Jednak okazuje się, że chyba musimy, bo naprawdę sporo osób o tym zapomina. Niektórzy wręcz przekładają granie w gry nad spanie i śpią po 3 czy 4 godziny, a to zdecydowanie za mało. Trudno się więc dziwić, że potem występują problemy ze skupieniem się podczas nauki. Aby dobrze się nam uczyło trzeba być więc nie tylko najedzonym, ale i wyspanym.
Na samym końcu przestrzegamy przed zabobonami, a więc chowanie książki pod poduszką nie sprawi, że w cudowny sposób wiedza wejdzie Wam do głowy. Także uczenie się na pamięć nie jest dobrym wyborem, podobnie jak ściąganie.