Wybór plecaka szkolnego łatwym zadaniem nie jest, szczególnie, kiedy rodzice muszą wziąć pod uwagę zarówno potrzeby-najczęściej estetyczne dzieci, aktualnie panującą modę szkolną i własne możliwości finansowe wraz ze wskazaniami specjalistów od rozwoju fizycznego dziecka.

Które kryteria są najważniejsze przy wyborze szkolnego plecaka?

Wielkość

W plecaku musi się wiele zmieścić Podręczniki, zeszyty, artykuły do pisania i blok rysunkowy. Musi być też miejsce na bidon z wodą do picia oraz pudełko na kanapki. Dodatkowe wyposażenie też bywa potrzebne, w zależności od wymagań programowych zgłoszonych przez nauczyciela.

Plecak szkolny musi być więc spory. Jego wielkość to co najmniej taka, żeby zmieściła się w niej książka formatu A4 o stosunkowo pakowny.

Ciężar.

To, co nasze dzieci dźwigają na plecach nie pozostawia wpływu na ich układ kostny. Zbyt wielki ciężar w stosunku do ciężaru ciała to nie tylko ryzyko skoliozy, lecz również osłabienia siły kolan, więc dysplazje kostne w okresie wzrostu organizmu są bardzo prawdopodobne. Wybierając plecak szkolny dla dziecka, trzeba go wziąć w ręce i zapakować, nawet w sklepie, na próbę zestawem podręczników lub innych przedmiotów. Dobrze na zakupy wziąć dziecko i sprawdzić, czy taki ciężar będzie w stanie dźwigać codziennie.

A może plecak na kółkach?

Ostatnio plecaki szkolne na kółkach zyskują na popularności. Obciążenie szkolnych plecaków jest tak duże, że wielu rodziców decyduje się na kupno plecaka, którego nie trzeba dźwigać, lecz można go, jak walizkę swobodnie ciągnąć po ziemi. Plecaki na kółkach są cięższe o mechanizm kółkowy, lecz z założenia nie służą do dźwigania, lecz do przesuwania.

Problem ze stosowaniem takiego rozwiązania mają te dzieci, które mieszkają na wyższych piętrach budynków bez windy.

Estetyka plecaka szkolnego.

Dylematy, czy kupić plecak w towarzystwie dziecka (ryzykując niekończące się dyskusje o wzorach i kolorach) czy samemu towarzyszą niejednemu rodzicowi. Lepiej jednak wybrać to pierwsze rozwiązanie. Dziecko chętniej polubi swój plecak szkolny, jeżeli będzie miało możliwość współuczestniczyć w jego wyborze.

Wybór wzorów i kolorów w dostępnych powszechnie modelach jest nieograniczony. Warto pozwolić dziecku na samodzielność w tym względzie, tym bardziej, że jednym z elementów komfortu małego ucznia jest nie odstawanie od panującej mody plecakowej w swojej klasie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj