Czy dzieci lubią czytać czy też wręcz przeciwnie?

Na tak postawione pytanie prawidłowa odpowiedź brzmi: „to zależy”. Od czego zależy? Od otoczenia, rodziców i dalszej rodziny.

Wystarczy zastosować 4 proste zasady, by dziecko zachęcić do czytania, lecz bez rodzicielskiej aktywności nic się nie uda.

Zasada numer 1 – daj przykład.

Żeby zachęcić dziecko do czytania książek, samemu trzeba czytać.

Dziecko uczy się przez naśladownictwo. Każdy rodzic, który chce zachęcić dziecko do czytania, musi dać sam dobry przykład. Wystarczy 15 minut dziennie przy ograniczonym rodzicielstwem i pracą czasie. Ważne, by dziecko widziało rodzica czytającego. By zanotowało sobie w pamięci mamę lub tatę z książka w ręku. Nie z gazetą, smartfonem, laptopem, tylko książką.

Drugi kwadrans to czytanie dziecku. Nawet 10 latek doceni rodzica, który mu czyta książkę. To bardzo ważne, ponieważ rodzic pokazuje w ten sposób, że potrafi i chce ten czas spędzić tylko z dzieckiem i z książką. Książka stanie się ważnym spoiwem relacji między dzieckiem a rodzicem. Na wspólne czytanie również wystarczy 15 minut dziennie, chociaż oczywiście lepiej, żeby było to dłużej.

Zasada numer 2 – otocz dom książkami.

W otoczeniu dziecka powinny znaleźć się książki. Dom bez książek jest pusty. Dziecko powinno wiedzieć i widzieć, że książki są na tyle ważne, że mają miejsca przeznaczone specjalnie dla nich we wspólnej przestrzeni. Nie czyta książek ten, kto nie ma ich w swoim otoczeniu.

Zasada numer 3 – kupuj książki wspólnie z dzieckiem.

Regularnie, np. raz w miesiącu wybierz się z dzieckiem na zakupy do księgarni. Przeznacz na to więcej czasu, godzinę lub nawet dwie. Pozwól dziecku dokonywać wyboru. Niech ma możliwość wybierania książek z półek, przeglądania ich, oglądania okładek i rysunków wewnątrz. Dziecko, które samo wybrało sobie książkę do czytania, chętnie ją przeczyta.

Zasada numer 4 – rozmawiaj z dzieckiem o książkach.

Zachęć dziecko do czytania rozmawiając z nim o książkach. Pytaj, co mu się podobało, a co nie. Opowiedz również o swoich doznaniach. Podziel się z dzieckiem swoimi spostrzeżeniami, opowiedz, która książka była dla Ciebie nudna, a która Cię zaciekawiła bardziej niż inne.

Jeżeli książki staną się czymś oczywistym w domowym otoczeniu, nie trzeba będzie szczególnie dziecka namawiać do ich czytania. Uzna to za czynność oczywistą i powszechną. Chęć czytania wytworzy się naturalnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj