Technikum łączy w sobie cechy szkoły zawodowej i liceów ogólnokształcących. To sprawia, że w obecnych czasach, w których pracodawcy coraz większą wagę kładą na umiejętności pracownika a nie tylko jego wykształcenie, przeżywa prawdziwy renesans. Jednakże samo pójście do technikum nie gwarantuje nam wspanialej kariery zawodowej i wysokich zarobków. Tutaj pojawia się pytanie: jak wybrać dobre technikum?

Dobre technikum a rynek pracy

Szykując się do szkoły średniej nie mamy zbyt dużej wiedzy na temat sytuacji na rynku pracy. Z tego powodu niektóre kierunki błędnie uważamy za wartościowe, podczas gdy specjaliści z tych dziedzin wcale nie są obecnie poszukiwani. Dobre technikum to takie, które daje mocne perspektywy na przyszłość. Zwykle warto wybrać kierunki ścisłe, takie jak technik ekonomista lub technik rachunkowości lub techniczne: technik informatyk lub technik mechatronik. Dla osób widzących się w zawodach opiekuńczych dobrze rokują: technik weterynarii i technik medyczny. U uczniów lubiących chemie sprawdzi się technikum chemiczne lub farmaceutyczne.

Renoma szkoły- czy świadczy o poziomie technikum?

Wybierając szkole średnią zawsze należy patrzeć na opinie, zarówno byłych uczniów jak i środowiska nauczycielskiego. Renoma technikum będzie istotna zwłaszcza dla osób chcących w przyszłości doskonalić się w zawodzie na uczelni wyższej. Pamiętajmy, ze technikum nakłada na nas zarówno egzaminy kwalifikacyjne konieczne do uzyskania tytułu technika, jak i egzamin maturalny. Aby dobrze poradzić sobie w obu przypadkach musimy kierować się do szkół o wysokim poziomie nauczania. O tym, czy technikum jest dobre świadczy również to, gdzie uczniowie odbywają wakacyjne praktyki. Wykaz firm współpracujących z danym technikum zazwyczaj widnieje na stronie internetowej takiej placówki.

Wybór dobrego technikum- kiedy podjąć decyzje?

Przy wyborze dobrego technikum trzeba rozważyć za i przeciw wszystkich dostępnych szkol, a tych, zwłaszcza w dużych miastach jest całkiem sporo. Optymalnie będzie zająć się tym około rok przed egzaminem końcowym szkoły podstawowej. Dzięki temu wytyczne co do przyjmowania uczniów będę nadal świeże, a czasu do podjęcia przemyślanej decyzji nadal dużo.

Jak wiec wybrać dobre technikum? Przede wszystkim rozsądnie, kierując się swoimi predyspozycjami i przewidywaniami co do rynku pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj