Przychodzi moment, kiedy trzeba podjąć decyzje czy wysłać dziecko do żłobka. Jest to trudna decyzja dla każdego rodzica. Jedni nie mają wyjścia, drudzy robią to dla dobra pociechy. Choć pytań i niepewności jest sporo – każdy rodzic zrobi to, co według niego jest najlepszym rozwiązaniem.

Czy dziecko będzie często chorować?

Każdy maluch, który nagle trafia w grono innych dzieci jest narażony na choroby. Nadmierna troska o nasze dziecko nigdy nie uodporni go na wszelakie zachorowania. Jeżeli nie nastąpi to w tym momencie, zacznie się w czasie przedszkolnym. Nie w każdym przypadku dziecko, które uczęszcza do żłobka ciągle choruje – oczywiście jest to nieuniknione i nikt nie da gwarancji, że nasze dziecko niczym się nie zarazi. Po podjęciu decyzji o zapisaniu dziecka do żłobka możemy dać mu wszelakie witaminy, które pomogą mu przejść okres przeziębień – wystarczy dopytać o to naszego pediatrę.

Czy nasze maleństwo da rade samo, bez rodzica?

Rodzic, który staje przed wyborem żłobka, ma wiele wątpliwości. Oderwanie pociechy od pępowiny stanowi najgorszy moment. Nie bójcie się, wasze dziecko jest silniejsze niż wam się wydaje, spodoba mu się! Kontakt z rówieśnikami wspomoże relację i kontakty personalne w przyszłości. W ogromie zabawek i przyjaciół nasz aniołek, będzie czuł się komfortowo. Nie będzie tam przecież samo. ,,Ciocie” bo tak ,,żłobkowe dzieci” nazywają Panie, które się nimi opiekują dadzą im mnóstwo czułości i miłości – tak jakby były to ich własne dzieci.

Rozwój dziecka.

W czasie zajęć w żłóbku nasze dziecko wiele się nauczy – w zależności od wyboru placówki i zajęć, które są w nim prowadzone. Przy natłoku codziennych obowiązków w pracy, w domu –  nie każdy rodzic jest w stanie poświęcić dla dziecka sto procent siebie. Panie w żłobku poświęcą mu całą swoją uwagę i przekształcą to na nauczanie. Dziecko uczęszczające do żłobka staje się bardziej samodzielne – nie ukrywajmy,  w domu – wyręczamy nasze dzieci w większości sytuacji. Z braku czasu, z braku chęci powtarzania po raz kolejny aby posprzątało zabawki i w wielu innych kwestiach. Ciocie – czyli opiekunki naszych maluchów są po to aby przekazać im swoją wiedzę. Nie każdy z nas ma predyspozycje aby nauczyć dziecko tylu rzeczy, które może nauczyć się wraz ze swoimi przyjaciółmi – w żłóbku.

Decyzja, należy do każdego indywidualnie. Jeżeli masz możliwość daj swojemu dziecku szanse na usamodzielnienie się – będzie mu łatwiej w przyszłości. To, że pójdzie do żłobka wcale nie oznacza, że przestanie Cię kochać czy będzie mu źle. Będzie zachwycone!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj