Każdy rodzic chciałby, by jego dziecko dobrze się rozwijało. Na co dzień na wiele sposobów możesz wspierać rozwój swojego dziecka. Zastawiasz się, czego uczyć przedszkolaka? Oto kilka podpowiedzi:

1. Postaw na samodzielność!

Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko ma trzy, cztery czy pięć lat wdrażaj go do odpowiedniej do wieku samodzielności. Co możesz robić? Pokazuj dziecku jak samodzielnie myć ręce, zachęcaj do samodzielnych prób ubierania się – doceń wysiłek dziecka nawet wówczas, gdy bluzeczka będzie ubrana na lewą stronę a skarpetki nie będą do siebie pasować. Czego możesz uczyć przedszkolaka? Powoli możesz wprowadzać dziecko w wykonywanie obowiązków domowych – niech będzie odpowiedzialne za sprzątnięcie zabawek, którymi się bawiło. Może też pomóc Ci przygotować stół do kolacji i rozłożyć talerze. Pamiętaj, że zadania, które stawiasz przed swoim przedszkolakiem nie mogą być zbyt trudne, by nie zniechęcił się w razie porażki.

2. Dziecko uczy się poprzez naśladowanie – dawaj dobry przykład.

Małe dzieci uczą się przez obserwację oraz naśladowanie. Dzięki temu wielu umiejętności mogą nabyć w czasie zabawy. Baw się ze swoimi dziećmi w dom, sklep, wizytę u fryzjera itd. Dziecko nauczy się odgrywać różne role, nauczy się różnicować swoje zachowanie w różnych sytuacjach. Żeby jednak się tego nauczyć, dziecko będzie Cię uważnie obserwować. Zachęcaj przedszkolaka do robienia wspólnie wielu rzeczy: zabieraj dziecko do sklepu i do restauracji, pokaż, jak podróżuje się komunikacją miejską, wytłumacz mu, jakie są zasady zabawy na ogólnodostępnym placu zabaw.

3. Ucz rozpoznawać i nazywać emocje.

Nauka rozpoznawania oraz nazywania emocji powinna rozpocząć się jak najwcześniej. Jak to robić? Podczas codziennych sytuacji postaraj się opowiadać dziecku o tym, co czujesz i dlaczego to czujesz. Ważne jest to, by nazywać odczuwane emocje – gdy zasmuci Cię zachowanie dziecka, powiedz mu dlaczego jest Ci smutno. Ważne, by poprzeć słowa odpowiednią mimiką. Wspólnie z dzieckiem możesz zastanowić się jak poradzić sobie z różnymi emocjami w trakcie ich odczuwania. Pamiętaj, że na początku emocje, które wyrażasz mogą być przerysowane – dzięki temu dziecku łatwiej będzie je zauważyć i oddzielić od siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj